Najmodniejsze kamienie szlachetne

Co roku w auli Politechniki Warszawskiej, najczęściej pod koniec zimy, odbywa się Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Podczas jej trwania prezentowana jest najnowsza moda w świecie biżuterii artystycznej, akcesoriów kolekcjonerskich i galanterii kamiennej. Z oczywistych przyczyn dominuje bursztyn, nazywany często „polskim złotem”.

https://www.ankabizuteria.pl/komplety-bizuterii-z-bursztynem
biżuteria z bursztynem

Komplet biżuterii z naturalnym bursztynem bałtyckim

Kamienie możemy podzielić na dwie grupy – szlachetne i półszlachetne. Te pierwsze są wyjątkowo poszukiwane i rzadko spotykane, cechuje je silny połysk i efektowne zabarwienie, a także twardość. Zaliczają się do nich diament, szmaragd, rubin i szafir. Druga grupa to kamienie o mniejszej twardości i trwałości niż kamienie szlachetne. Mają więc mniejszą wartość jubilerską i, co za tym idzie, rynkową. Można do nich zaliczyć m.in. ametyst, jaspis, agat, malachit i właśnie bursztyn.

Są to najczęściej oprawiane kamienie w jubilerstwie. Najczęściej osadza się je w złocie i srebrze, choć coraz częściej są to inne metale szlachetne, jak np. platyna. Podczas targów są one sprzedawane często po niższych cenach i cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Giełda zapewnia też dużo większy wybór niż przeciętny sklep jubilerski.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*