Jak sprawdzić czy złota biżuteria jest prawdziwa?

Sprawdzenie autentyczności złotej biżuterii w domowych warunkach nie należy do najłatwiejszych, lecz istnieje kilka sposobów, które ułatwią nam to zadanie.

Złoto a tombak

Tombak jest powszechnie wykorzystywanym przez oszustów materiałem do wykonywania przedmiotów, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają złoto. Stanowi on stop miedzi (stanowi on około 80%) oraz cynku i posiada charakterystyczną złotą barwę. Podobieństwa kończą się jednak na kolorze.

 

Sprawdzenie próby

Złota kolia z kryształami Swarovskiego mocca z frywolitki

Złota kolia z kryształami Swarovskiego

Pierwszym krokiem w celu sprawdzenia czy zakupiona przez nas biżuteria w rzeczywistości została wykonana ze złota jest odczytanie próby, która powinna zostać wygrawerowana w trudno dostępnym miejscu. Najczęściej mamy do czynienia z próbami 999, 960, 750, 585 oraz 333.

Na tej podstawie określić można także wartość wyrobu. Przykładowo, próba 750 oznacza, że złoto stanowi 75%, resztę natomiast – inne kruszce mające na celu nadanie biżuterii twardości.

Rzadko dochodzi do fałszowania próby złota. Znacznie częściej możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy na przykład łańcuszek jest wykonany ze złota próby 333, a zapięcie z wyższej, na przykład 585.

 

Charakterystyczne przebarwienia

Złota biżuteria przechowywana w tradycyjny sposób nie powinna stracić swojego charakterystycznego, żółtego koloru. Gdy jednak z czasem zaczną pojawiać się na niej przebarwienia, a wierzchnia warstwa będzie się ścierać, oznaczać to będzie, że mamy do czynienia z produktem pozłacanym. Ścieranie się wierzchniej warstwy jest oznaką, że znajdujący się pod nią metal zaczyna reagować z powietrzem, wodą czy zaburzeniami i zmienia przez to swoje pierwotne właściwości.

Próba Archimedesa

Srebrny wisiorek pokryty 14 karatowym złotem

To jedna z najpewniejszych, lecz nieco skomplikowana metoda sprawdzenia autentyczności złota. Opiera się ona o obliczenie jego gęstości, która wynosi 19,3 g/cm3.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie szklanego naczynia z wodą i obliczenie jego objętości. Do tego celu najlepiej wykorzystać zwykłą szklankę. Jej objętość stanowi iloczyn wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu oraz liczby Pi. Następnie, umieszczamy biżuterię w szklance i obliczamy różnicę wypartej wody (zapisujemy ją w centymetrach sześciennych). Na koniec, dzielimy zanotowaną wcześniej masę przez objętość wody. Jeżeli uzyskamy wynik na poziomie 10,5 g/cm3, oznaczać to będzie, że mamy do czynienia z biżuterią srebrną.

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*