Złoto występuje naturalnie w przyrodzie w kolorze żółtym. To materiał niezwykle plastyczny i miękki. W związku z tym, dodaje się do niego domieszki innych metali – ligury, dzięki którym staje się ono twardsze i bardziej odporne. Zmianie ulegają tutaj nie tylko właściwości złota, lecz także jego kolor.
Uzyskiwana barwa jest uwarunkowana stosunkiem czystego złota do ilości oraz rodzaju materiałów dodawanych o stopu. Najczęściej można się tu spotkać z miedzią, srebrem, niklem oraz palladem. Dają one różne odcienie – od żółtego, przez czerwony, aż po biały.
Niezwykle ważnym jest, by w stopie zawsze znajdowała się identyczna ilość złota, bez względu na kolor. Jedynie wówczas Państwowy Urząd Probierczy będzie w stanie ocechować dany wyrób jako 14 ct, co stanowi gwarancję zgodności surowca z deklaracją producenta. W 1 gramie stopu przeważnie mieści się 0,585 g czystego złota, z pozostałe 47,5% stanowią inne metale.
Żółte złoto
Naturalny, jasnożółty kolor złota uzyskuje się poprzez połączenie ze srebrem i niewielką ilością miedzi. Do tradycyjny, najpopularniejszy, niezwykle elegancki odcień. Obrączki z żółtego złota są stosunkowo twarde, a co za tym idzie – trwałe.
Czerwone złoto
Czerwona barwa powstaje przez dodanie do złota srebra i miedzi. Im większa jej ilość znajduje się w stopie, tym intensywniejszy będzie jego odcień. Gdy dominować będzie tam srebro, uzyskamy delikatny, różowy odcień. Właściwości czerwonego złota są zbliżone do żółtego.
Białe złoto
Może być ono niklowe lub palladowe. Częściej mamy do czynienia z tym drugim, jako że nikiel może wywoływać reakcje alergiczne. Pallad cechuje się srebrzystobiałą, połyskującą barwą oraz dużą twardością.
Dodaj komentarz