Wszystko na temat broszki

Broszki są modnym dodatkiem, który pojawia się co jakiś czas w najróżniejszych odsłonach. Służą nie tylko jako ozdoby dla odzieży, lecz także jako element dodający uroku torebkom czy nawet butom. Dzięki stale rosnącej popularności broszek z pewnością bez trudu każdy znajdzie model, który będzie mu odpowiadał kształtem w interesującym nas motywem. Zapomniana przez dziesięciolecia broszka jest najbardziej modnym dodatkiem w tym sezonie, ze stylowymi kreacjami wygląda zjawiskowo.

https://www.ankabizuteria.pl/broszki

Co to jest broszka?

Broszki to kobiece ozdoby, umocowane od dołu szpilką, która służy przyczepianiu broszki do ubrań oraz sczepianiu poszczególnych części ubrania np. szala. Mają one kształty od prostych po oryginalne, jest to klasyczny dodatek, noszony od wieków. Jeżeli chodzi o wielkości ozdób, są one zróżnicowane. Mogą być wykonywane ze złota, srebra i innych materiałów, dziś uważane są za elementy ozdobne.

Jak nosić broszkę?

Broszki są niezwykle wszechstronne i można je nosić na wiele różnych sposobów, bez względu na styl posiadacza. Z taką ozdobą możesz wyglądać nowocześnie i oryginalnie, możesz po prostu zdać sobie sprawę, że twoje broszki są najbardziej niedocenianymi akcesoriami, jakie masz. Broszki są również łatwym sposobem na spersonalizowanie każdego stroju, jednocześnie bardziej subtelnie wpisując się w trend.

Broszki zawsze modne

Moda na broszki nigdy nie przemija, wnoszą styl do każdego ubioru. Oprócz dodania ciekawego akcentu do Twojego stroju mogą być również eleganckim lub zabawnym elementem, dzięki któremu staniesz się zauważona. Noszenie szpilek na czerwonym dywanie i wybiegu staje się coraz bardziej popularne. Broszki są często zdobione emalią lub kamieniami szlachetnymi, mogą być srebrne, złote, a nawet z brązu i mogą służyć wyłącznie jako ozdoba lub czasami pełnić funkcję praktyczną jako zapięcie, na przykład do peleryny. Najwcześniejsze znane broszki pochodzą z epoki brązu.

Historia broszki

Broszka ma długą historię jako funkcjonalne zapięcie o dużym znaczeniu ozdobnym jako biżuteria. Historycznie określano je przede wszystkim jako użytkowe, jako zapięcia do zamykania odzieży na ciele lub do trzymania części odzieży razem. Podobnie jak w przypadku każdej biżuterii, projekt, materiały, wykonanie i formy zdobienia pokazują styl osoby noszącej, okresu noszącego, a także kultury, przynależności religijnej oraz pozycji społecznej lub ekonomicznej. Styl broszek i projekt zmienia się wraz ze zmianami i trendami kulturowymi i modowymi.

Broszki kiedyś i dziś

Wczesne broszki były duże i wykonane z metali, takich jak brąz lub srebro, do zabezpieczania ciężkich wełnianych lub skórzanych płaszczy, zazwyczaj zostały chowane wraz z ich nosicielem. We wczesnym średniowieczu broszki były najczęściej używaną formą biżuterii dla europejskich grup etnicznych. Zastosowania religijne obejmują średniowieczne odznaki pielgrzymów sprzedawane lub rozdawane zwiedzającym w sanktuarium, były noszone jako dowód udanej pielgrzymki i jako amulet ochronny. Inne rodzaje broszek, to broszki żałobne, noszone od czasów średniowiecza na pamiątkę zmarłej ukochanej osoby, zachowały one kosmyk włosów ukochanej. W XX wieku broszki zaliczano przede wszystkim do biżuterii kostiumowej noszonej przez kobiety ze względów dekoracyjnych. Koniec XX wieku obejmowało noszenie broszek do strojów ludowych lub etnicznych, aby wskazać tożsamość etniczną lub pokazać dziedzictwo kulturowe. Dziś broszki pełnią funkcję ozdobną, określają styl noszącego, lub po prostu urozmaicają ubiór.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*