Biżuteria z bursztynu to niezwykle oryginalny, a zarazem ponadczasowy dodatek, który powinien się znaleźć w szkatułce każdej kobiety. Co warto wiedzieć na temat tego kamienia?
Biżuteria z bursztynu niejedno ma imię
Bursztyn występuje w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i stopniach przezroczystości. Szczególnie cenione, ze względu na swoją unikatowość, są kawałki z zatopionymi owadami. Bransoletki, kolczyki czy naszyjniki z bursztynu mogą występować w zestawieniu zarówno ze złotem, jak i srebrem. Kamienie pozostawia się w takiej formie, w jakiej zostały wydobyte lub nadaje pożądany kształt. Na bazie bursztynów tworzy się również inne elementy biżuterii, jak broszki czy bransoletki do zegarków.
Kamień ten często określa się mianem „Polskiego złota.” Stanowi on popularną pamiątkę dla osób zza granicy odwiedzających polskie wybrzeże.
Autentyk czy podróbka? 2 sposoby na sprawdzenie bursztynu
- Test statyczny – przez około 20 sekund energicznie pocieramy kawałek wełny bursztynem. Bierzemy do ręki pasmo włosów lub drobne skrawki papieru. Naładowany elektrycznością statyczną bursztyn powinien przyciągać te przedmioty. W przeciwnym wypadku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze zwykłym kamieniem lub plastikową podróbką.
- Test właściwości fizycznych – bursztyn, w odróżnieniu od innych materiałów wyławianych z morza, jest lekki, ciepły w dotyku i unosi się w słonej wodzie. By sprawdzić jego autentyczność, przygotowujemy roztwór w proporcji 25 gramów soli na 250 mililitrów wody. Prawdziwy bursztyn będzie się lekko unosił na powierzchni lub tonął stosunkowo wolno, w zależności od jego masy. Drugi ze sposobów to obserwowanie go w świetle UV. W tym celu, w ciemnym pokoju podświetlamy bursztyn latarką i obserwujemy czy zaczyna promieniować słabym, niebieskawym światłem.
Dodaj komentarz