Wszystko, co na temat biżuterii z bursztynu wiedzieć powinniście

Biżuteria z bursztynu to niezwykle oryginalny, a zarazem ponadczasowy dodatek, który powinien się znaleźć w szkatułce każdej kobiety. Co warto wiedzieć na temat tego kamienia?

Biżuteria z bursztynu niejedno ma imię

Zawieszka srebrna z żółtym bursztynem - Bursztyn w ażurowej koronce

Srebrna zawieszka z żółtym bursztynem

Bursztyn występuje w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i stopniach przezroczystości. Szczególnie cenione, ze względu na swoją unikatowość, są kawałki z zatopionymi owadami. Bransoletki, kolczyki czy naszyjniki z bursztynu mogą występować w zestawieniu zarówno ze złotem, jak i srebrem. Kamienie pozostawia się w takiej formie, w jakiej zostały wydobyte lub nadaje pożądany kształt. Na bazie bursztynów tworzy się również inne elementy biżuterii, jak broszki czy bransoletki do zegarków.

Kamień ten często określa się mianem „Polskiego złota.” Stanowi on popularną pamiątkę dla osób zza granicy odwiedzających polskie wybrzeże.

Autentyk czy podróbka? 2 sposoby na sprawdzenie bursztynu

Kolczyki srebrne z zielonym bursztynem - ważki

Srebrne kolczyki z zielonym bursztynem

  • Test statyczny – przez około 20 sekund energicznie pocieramy kawałek wełny bursztynem. Bierzemy do ręki pasmo włosów lub drobne skrawki papieru. Naładowany elektrycznością statyczną bursztyn powinien przyciągać te przedmioty. W przeciwnym wypadku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze zwykłym kamieniem lub plastikową podróbką.
  • Test właściwości fizycznych – bursztyn, w odróżnieniu od innych materiałów wyławianych z morza, jest lekki, ciepły w dotyku i unosi się w słonej wodzie. By sprawdzić jego autentyczność, przygotowujemy roztwór w proporcji 25 gramów soli na 250 mililitrów wody. Prawdziwy bursztyn będzie się lekko unosił na powierzchni lub tonął stosunkowo wolno, w zależności od jego masy. Drugi ze sposobów to obserwowanie go w świetle UV. W tym celu, w ciemnym pokoju podświetlamy bursztyn latarką i obserwujemy czy zaczyna promieniować słabym, niebieskawym światłem.

 

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*