Skąd się wzięło Święto Kobiet?

Marzec dla każdej kobiety jest miesiącem niezwykłym. To przecież właśnie w tym czasie czci podlegają kobiece wartości, hojnie nagradzane przez mężczyzn. I nie ma tutaj znaczenia status materialny, pochodzenie, długość włosów, upodobania kulinarne czy biżuteria. Niezwykła łaska należy się każdej osobnicze płci pięknej zarówno będącej w stałym związku jak i singielce.

Mało kto pamięta jednak obecnie o pochodzeniu tego uroczego święta pań. A przecież pamięć taka może okazać się niezwykle znacząca, tym bardziej, iż w roku obecnym przypada właśnie setna rocznica ustanowienia owego dnia. Skąd więc w kulturze świata wziął się ten niezwykle zakorzeniony już dzisiaj zwyczaj, nieodłącznie kojarzony z goździkami (goździk najbardziej identyfikuje Dzień Kobiet w Polsce) i czekoladkami z wyższej półki?

Historia pochodzenia święta nie jest niestety tak radosna jak same jego obchody. Kojarzyć ją bezsprzecznie należy z ruchami robotniczymi z początków dwudziestego wieku, kiedy kobietom przyszło walczyć o godne życie i prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia za swoją pracę. Tym sposobem w roku 1908 pracownice przemysłu odzieżowego zmuszone zostały przez swoje położenie do wyjścia na ulice Ameryki buntując się przeciwko złym warunkom pracy. Od tej pory rok rocznie dumne sufrażystki udawały się na swój przemarsz ulicami Nowego Jorku pokazując, iż ich wartość nie jest wyznaczana jedynie przez strojne suknie, które przychodziło im nosić czy drogą biżuterię.

Prawomocnie Dzień Kobiet ustanowiony został jednak w Kopenhadze w roku 1910, czyli dokładnie sto lat temu. Można by się tutaj tym samym doszukiwać ideologicznego kontekstu takiej ustawy, która jak plotka głosi miała być swego rodzaju poparciem dla rozwijających się na świecie powszechnych praw wyborczych kobiet. Bez względu na okoliczności powstania każda z pań obecnie potrafi docenić piękno tego dnia, ciesząc się z niezwykłych względów jakimi jest obdarowywana. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, iż również kolejne stulecie nie pozwoli zapomnieć nam o tego typu miłych gestach.

Wisior

Napisano w Bal i bizuteria, Ciekawostki, Prezent dla kobiety, wygląd Tagi: , , , , , ,