Rodzaje zapięć kolczyków

Kupując kolczyki, jednym z ważnych czynników wpływających na ich zakup może być ich rodzaj zapięcia. Niektórzy wolą bezpieczeństwo i trwałość, podczas gdy dla innych najważniejszy jest sam wygląd kolczyków. Każdy rodzaj kolczyka i zapięcia ma swoje charakterystyczne cechy.

https://www.ankabizuteria.pl/

Kolczyki mogą być drobne, delikatne, jak i okazałe. Zbudowane są z ze złota, srebra, platyny i innych metali, często wysadzane drogocennymi kamieniami. W niektórych przypadkach rodzaj zapięcia zależy bezpośrednio od projektu kolczyka, w innych można wybrać spośród kilku rodzajów zapięcia.

https://www.ankabizuteria.pl/kolczyki
Kolczyki srebrne pozłacane łańcuszek rolo fleat

Sztyft
To najbardziej popularny rodzaj zapięcia kolczyków, często również nazywany wkrętkami. Zapięcie zbudowane jest z cienkiego drucika, który przechodzi przez dziurkę w uchu i jest zapinane za uchem, przez zatyczkę, zwaną również barankiem lub motylkiem. Jest to zapięcie najczęściej stosowane przy drobnych kolczykach, co daje wygodę i komfort w noszeniu. Zaletą takiego zapięcia jest niewielki rozmiar i łatwość w zakładaniu takiego kolczyka, a także wygoda noszenia i możliwość zakrycia całej dziurki w płatku ucha.

Kolczyki srebrne wiszące rozety

Zapięcie angielskie
To typ zapięcia, gdzie po włożeniu do dziurki w uchu za pomocą haczyka zostanie zamknięty mechaniczny zatrzask, a tym zabezpieczy kolczyk przed wypadnięciem. Aby wygodnie i bezpiecznie zapiąć kolczyki na biglu angielskim, musimy usłyszeć charakterystyczny klik, który jest dla nas sygnałem, że kolczyki są prawidłowo zapięte. Z uwagi na łatwość wkładania i zapinania, chętnie kupuje się je dla małych dziewczynek, najczęściej złote. Minusem zapięcia angielskiego może okazać się grubość sztyftu, który przekładany jest przez dziurkę w uchu. Jest to zapięcie szczególnie cenione przy droższych modelach biżuterii, lecz coraz częściej stosowane sprawia, że zbiera liczne grono zwolenników. Szczególnie cenione za brak dodatkowej zatyczki i wygodę zapinania.

Kolczyki srebrne Swarovski Hazen w kolorze Bronze.

Kolczyki przeciągane
W tym przypadku raczej nie możemy mówić o zapięciach, gdyż kolczyki takie zwyczajnie przeciąga się przez dziurkę w uchu i puszcza luzem. Na jednym końcu jest ozdoba, która będzie przykrywać dziurkę ucha, natomiast przeciwległy koniec to właśnie sztyft, który należy przeciągnąć wraz z całym łańcuszkiem przez płatek ucha. Kolczyk zazwyczaj połączony jest ze sztyftem za pomocą długiego łańcuszka o drobnym splocie, samo zapięcie dodaje dodatkowy pozytywny efekt optyczny dla ozdobnego wzoru biżuterii, ponieważ jest wyeksponowany.

Kolczyki srebrne oksydowane z kamieniem księżycowym

Bigiel otwarty
Zbudowany jest z delikatnego, zagiętego metalowego sztyftu, który przekłada się przez dziurkę w uchu. Zapięcie często występuje w przypadku modeli długich i wiszących. Niestety ze względu na brak dodatkowego zapięcia kolczyki mogą bardzo łatwo wypaść z ucha, dlatego często dokupuje się gumowe zapięcia.

Kolczyki srebrne z czarnym onyksem Klasyczna biżuteria srebrna

Bigiel zamknięty
To zapięcie gdzie metalowy wygięty sztyft przechodzący przez dziurkę w uchu otrzymuje zapięcie w formie pętelki. Zapięcie jest bardzo minimalistyczne, często wykorzystywane przy dużych i ciężkich modelach kolczyków. Cechuje się dużą ,,trwałością zapinania” nie zachodzi potrzeba używania dodatkowych zatyczek, jak ma to miejsce w zapięciu typu sztyft.

Kolczyki srebrne pozłacane z bursztynem – nausznice

Nausznice
To kolczyki, których budowa pokrywa cały płatek ucha. Nausznice to niewątpliwie najmodniejszy rodzaj kolczyków i absolutny must have każdej fanki biżuterii.

Klips
Jest stosowany od wielu lat, z przeznaczeniem dla osób, które nie zdecydowały się na przekłucie ucha. Nowoczesne kolczyki srebrne mają ograniczoną dostępność modeli, ze względu na dość duże mocowanie zapięcia typu klips. Za utrzymanie kolczyka na uchu odpowiada sprężynująca blaszka, która dociska kolczyk z obu stron.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*