Przekłucie uszu u dziecka – praktyczne informacje dla rodziców i ich pociech.

Temat przekłuwania uszu dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy przekonują, aby z zabiegiem wstrzymać się możliwie najdłużej, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia powikłań czy bólu u małych pociech. Zwolennicy z kolei argumentują, iż wiek nie jest żadną przeszkodą. Istotne, aby przygotować się do zabiegu możliwie jak najlepiej, a także zorientować się w temacie. Poniższy artykuł stanowi zatem zbiór porad i wskazówek, dedykowany wszystkim rodzicom, chcącym ozdobić swoje córki nowoczesnymi kolczykami.

  1. Wybór właściwego miejsca przeprowadzanego zabiegu.

Jeszcze do niedawna, jedynymi lokalizacjami umożliwiającymi przekłucie uszu były bez wątpienia salony kosmetyczne. Obecnie jednak, takie usługi wykonywane są także w wielu studiach tatuaży i piercingu. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca. Nie powinna być to decyzja przypadkowa, gdyż tylko prawidłowo i profesjonalnie wykonany zabieg, jest gwarancją zachowania bezpieczeństwa czy komfortu. Dlatego najlepiej poświęcić trochę wolnego czasu, w znalezieniu sprawdzonego i polecanego przez innych lokalu. Najlepszym źródłem informacji jest oczywiście internet – liczne fora, portale z opiniami czy bezpośrednie strony salonów i studio. Dzwoniąc pod konkretny numer, warto wypytać się nie tylko o sam zabieg, ale również zasady sterylizacji i używanie igieł jednorazowych. Najlepiej, aby wybrana lokalizacja posiadała wydzielone miejsce do przekłuwania części ciała – specjalnie przygotowane, gwarantujące spokój i bezpieczeństwo.

Kolejnym ważnym aspektem jest posiadanie przez studio czy salon kosmetyczny urządzeń do sterylizacji. Może być to klasyczna autoklawa (wykorzystująca parę i ciśnienie do sterylizacji danych przedmiotów), sterylizator cieplny lub gazowy. Tylko takie rozwiązania są zabezpieczeniem przez niechcianymi chorobami, wynikającymi z niewłaściwych warunków pracy. Do najpoważniejszych chorób, przenoszonych między innymi przez brudne i wielokrotnie wykorzystywane narzędzia, zalicza się zapalenie wątroby typu B i C. Do samego przekłucia uszu używane są profesjonalne pistolety bądź jednorazowe, sterylne igły, wymienianie po każdym kliencie. Jeśli wybrane miejsce nie przestrzega opisanych procedur, a osoba wykonująca zabieg nie dezynfekuje miejsca pracy i nie nosi specjalnych rękawiczek – lepiej nie decydować się na przekłucie w takim miejscu. Żadne szanujące się studio czy też salon kosmetyczny, nie będzie mieć problemu z odpowiedzią na nurtujące pytania czy też prezentacją wykorzystywanych urządzeń. Jeśli jest inaczej – warto dwa razy przemyśleć swoją decyzję.

  1. Wybór miejsca przekłucia ucha.

W przypadku małych dziewczynek, miejsce to jest oczywiste. Dzieciom zaleca się przekłuwanie płatków ucha- są one bowiem stosunkowo najmniej bolesne, szybko się goją i nie krępują czy utrudniają ruchów. Co prawda coraz więcej głosów stwierdza, iż noworodkom i dzieciom do trzeciego roku życia należy oszczędzić „takich przyjemności”, jednak ostatecznie to rodzic najlepiej wie, co dobre jest dla jego pociechy. Warto jednak pamiętać, iż maleńkie dziecko nie zasygnalizuje ewentualnych (niewidocznych) komplikacji czy nadmiernego bólu. Starsze pociechy, naciskające na mamy o przekłucie uszu mają do wyboru więcej opcji, choć i tu należy zachować umiar oraz dokładnie przemyśleć podejmowaną decyzję. Nastolatki coraz częściej decydują się na miejsca nietypowe (których na uszach jest kilkanaście), zapominając o długim czasie gojenia i utrudnieniach w codziennym życiu. Dlatego na początek, warto uświadomić dziecko, o wszystkich wadach i zaletach wybranego rozwiązania.

  1. Właściwe kolczyki

Istotnym aspektem, wartym poznania przed pojęciem decyzji jest zapoznanie się z rodzajem biżuterii, dostępnej w wybranym salonie czy studio. Dobór złych kolczyków może bowiem wiązać się z dłuższym procesem gojenia, czy niepotrzebnymi komplikacjami. Biżuteria właściwa do przekłuwania uszu powinna być wykonana z chirurgicznej stali nierdzewnej, 14-karatowego złota, specjalnego bioplastu (a więc rodzaju plastyku) bądź też z tytanu. Inne materiały, lub też ich mieszanki nie nadają się do tego rodzaju zabiegów. Niestety nie ma sprawdzonego schematu, który pozwoliłby na wybór najlepszego rozwiązania. Potocznie mówi się jednak, iż w przypadku zwłaszcza małych dzieci, najlepszą opcją jest wybór kolczyków ze złota. Oczywiście mowa tu o maleńkich, dopasowanych do wielkości uszu ozdobach, które nie wystają i w żaden sposób nie są w stanie zadrapać dziecka. Najczęściej sprawdzają się niewielkie kuleczki, o zaokrąglonym kształcie.

  1. Staranna pielęgnacja uszu po ich przekłuciu – proces gojenia.

Decydując się na zabieg przekłucia uszu dziecka, należy pamiętać, iż każdy organizm jest inny i proces gojenia, (który jest nieodłącznym elementem takich zabiegów) może znacznie różnić się od siebie. Zakłada się jednak, iż w przypadku uszu wynosi on od 2 do 6 tygodni (przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji). Tylko przestrzeganie opisanych czynności może przyśpieszyć gojenie się ranek, a tym samym zminimalizować wystąpienie bólu u pociechy. Podstawą jest zachowanie bezwzględnej higieny, a także staranne i regularne przemywanie uszu. Najczęściej specjaliści radzą, aby stosować przynajmniej dwa razy dziennie mydło antybakteryjne oraz co najmniej 3 – 4 razy dziennie specjalny roztwór na bazie soli morskiej. Taki płyn, można bez problemu dostać w każdej aptece za niewielkie pieniądze. Kolejnym istotnym aspektem, jest dotykanie zarówno kolczyków, jak i samych uszu wyłącznie czystymi rękoma. O ile, maleńkie dzieci rzadko próbują ściągnąć kolczyki, o tyle kilkuletnie szkraby należy pilnować, zwłaszcza na spacerach czy podczas wizyt na placach zabaw. Brudne ręce są bowiem źródłem wielu bakterii, doprowadzających do powikłań i niechcianych problemów. W trakcie procesu gojenie nie wolno też zdejmować i zmieniać otrzymanych w studio czy salonie kosmetycznym kolczyków. Warto również pozostawić je nieco dłużej, niż okres rekonwalescencji.

  1. Odpowiedni moment na przekłucie uszu u dziecka.

Ostatnim, z najważniejszych punktów, o których warto pamiętać przed decyzją o zabiegu, jest wybór właściwego momentu. Przekłuwanie uszu tuż przed planowanymi wakacjami nie jest najlepszym pomysłem. Również okres jesienno – zimowy może stanowić nie lada utrudnienie, zwłaszcza dla mam małych pociech. Noszenie czapki czy opaski na uszy może bowiem wywoływać ból czy dyskomfort, dlatego lepiej poczekać z decyzją na cieplejsze miesiące. Dziecko w wieku szkolnym, może mieć również problemy związane z lekcjami wf-u czy codziennymi obowiązkami i zajęciami dodatkowymi. W czasie okresu gojenia należy zrezygnować z wizyt na basenach czy innych miejscach, gdzie uszy narażone są na styczność z nieprzyjaznym dla nich środowiskiem.

Zapoznanie się z tematem przekłuwania uszu u dzieci jest bardzo ważne. Dzięki temu, można uniknąć wielu zagrożeń, nie dokładając swoim pociechom dodatkowego stresu czy bólu. Co do samych kolczyków – moda na nie chyba nigdy nie przeminie. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż tak wiele osób decyduje się na wspomniane wyżej ozdoby u swoich dzieci.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, wygląd Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*