Powrót do wyjątkowej biżuterii z szafirami, szmaragdami i rubinami

Co to jest kamień szlachetny?

Istnieje ponad dwieście uznanych kamieni szlachetnych. Większość z nich to minerały i są wycinane, cięte, polerowane i uszlachetniane z naturalnie występujących kryształów do wykorzystania w produkcji biżuterii i innych ozdób. Aby zakwalifikować się jako klejnot, okaz powinien być twardy, rzadki i wytrzymały, aby był odporny na zarysowania oraz mieć piękną przejrzystość, kolor.

https://www.ankabizuteria.pl/

Wszystkie kamienie szlachetne są cenne, ale dlaczego rubin, szafir i szmaragd są na szczycie tej listy?

Do niedawna tylko szmaragd, rubin i szafir były oficjalnie nazywane kamieniami szlachetnymi, wszystkie inne klejnoty były określane jako półszlachetne. Kamienie szlachetne to te o „wysokiej wartości”, co oznacza, że ​​są one wyceniane w przeliczeniu na karat wyższy niż diament. Ich rzadkość, piękno i twardość są powodem ich popularności w biżuterii, były ulubieńcami od tysięcy lat i nadal są podziwiane. Niekiedy nazywane ,,Wielką Trójką” są pożądane, jak niektóre z najlepszych diamentów. Te kamienie szlachetne występują w wielu jakościach, rozmiarach i wzorach, co wystarczy, aby pasowały do ​​każdego gustu i na każdą kieszeń.

Wyjątkowe kamienie szlachetne: Rubin, Szmaragd, Szafir

Rubin

Znany ze wspaniałego czerwonego odcienia, kamień ten jest ulubieńcem celebrytów i rodziny królewskiej na całym świecie. Czym tak naprawdę jest rubin? Ruby pochodzi od łacińskiego słowa „Rubens”, co oznacza „czerwony”. Szlachetny kamień występuje w różnych odcieniach, od różowawego po najdroższy – krew gołębia. Ruby został po raz pierwszy odkryty w 1973 roku w Kenii przez dwóch amerykańskich geologów. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych. Rubin jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych, ale o jego wartości decyduje przede wszystkim kolor. Najlepsze rubiny mają głęboki czerwony kolor z nutą fioletu, znany również jako „krew gołębia”. Obecnie największe złoże wysokiej jakości rubinów znajduje się w Birmie.

Szmaragd

Szmaragdy są prawdopodobnie najbardziej popularnym i preferowanym kamieniem szlachetnym ze względu na ich wszechstronny zielony kolor i są jednym z trzech najbardziej cenionych kamieni szlachetnych w branży z rubinami i szafirami. Szmaragdy występują w odcieniach od żółto-zielonego do niebiesko-zielonego, z podstawowym odcieniem koniecznie zielonym. Tylko kamienie o średnim lub ciemnym tonie są uważane za szmaragdy; jasne klejnoty znane są jako zielony beryl.

Szafir

Jeśli rubin i szmaragdy mają tylko jeden kolor, szafir może pochwalić się różnymi odcieniami. Te wspaniałe kamienie można znaleźć w wielu częściach świata, ale pochodzą one głównie z Kenii, Kambodży, Kolumbii i Indii. Podobnie jak rubin i szmaragd, kolor jest największym wyznacznikiem wartości szafiru. Z reguły najcenniejsze są szafiry o bardziej intensywnych i jednolitych kolorach.

Kamienie szlachetne kiedyś i dziś

Kamienie szlachetne powstały wiele milionów lat temu z magmy, wydostającej się na powierzchnię ziemi. Niezwykłe warunki panujące we wnętrzu ziemi, a także na jej powierzchni, sprawiły, że powstały niezwykłe, wspaniałe kamienie. Człowiek od razu docenił ich wartość, blask, barwę, wytrzymałość. Pomimo że obecnie umiemy wytwarzać syntetyczne odpowiedniki najpiękniejszych kamieni szlachetnych, w dalszym ciągu to te naturalne, niedoścignione skarby, które podarowała nam natura, rozpalają wyobraźnię i pobudzają żądze ludzi na całym świecie.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*