Motyw ważki w biżuterii

Ważka pojawia się w biżuterii, rozpościerając skrzydła i zwracając uwagę na swoją elegancką i piękną formę. Te wspaniałe owady istniały przez całą naszą historię, ponieważ znaleziono skamieliny dużych ważek sprzed 325 milionów lat. Przy tak długiej historii ważki odziedziczyły bogatą symbolikę i znaczenie w wielu kulturach.

https://www.ankabizuteria.pl/

Gdy natura budzi się ponownie, nasze myśli kierują się ku kwiatom i owadom, które nieuchronnie im towarzyszą. A najbardziej urzekającym owadem, który zdobi nasze niebo, strumienie i łąki, musi być opalizująca ważka skrzydlata. Delikatna i starożytna anispotera jest jednym z niewielu stworzeń, które poruszają się między wodą, lądem i powietrzem, od wieków fascynują mężczyzn i kobiety i są nieustannym źródłem inspiracji dla jubilerów.

Piękna zawieszka srebrna z bursztynem WAŻKA

Wszystko na temat ważki

Ważki są zwinnymi lotnikami, ponieważ są w stanie latać we wszystkich sześciu kierunkach i łapać zdobycz podczas lotu, i mogą urosnąć do 16 cm rozpiętości skrzydeł i latać z prędkością 38 mil na godzinę. Często można je znaleźć w pobliżu wody i są znane z metalicznych ciał. W przeciwieństwie do wielu innych owadów i zwierząt ważkę można znaleźć na każdym kontynencie. Na przestrzeni dziejów ważki były używane jako motywy w poezji, ceramice i biżuterii, symbolizując zmianę, pozytywność i siłę. Jako lotnicy sportowi, ważki zaczęły również symbolizować władzę i równowagę oraz służyć jako przypomnienie, że wszystko jest możliwe. Ich odważne kolory i zwinność sprawiają, że są silnym drapieżnikiem i jednym z najsilniejszych owadów.

Symbolika ważek

W prawie każdej części świata ważka symbolizuje zmianę, zdolność do zmiany zarówno fizycznej, jak i psychicznej oraz zdolność do akceptacji i przyjęcia zmian. Pomysł ten wywodzi się z cyklu życiowego ważki, która przechodzi szereg etapów nimf i prawie całkowitą metamorfozę, zanim osiągnie dorosłość. Dla wielu duch ważki inspiruje zatem rozwój i zmiany w naszym życiu. Obejmując wszystkie formy natury, jubilerzy secesyjni byli szczególnie zainspirowani wdziękiem ważki, która ucieleśnia wiele motywów, które przywołuje styl, w tym metamorfozę z jednej formy fizycznej w drugą. Ważka była uważana za szczególnie piękną na biżuterię, ponieważ jej rozpostarte skrzydła, długi tylny koniec i solidne ciało nadają jej cenne właściwości do osadzania kamieni szlachetnych.

Ważki dziś

Ważki jako broszki powróciły na początku XXI wieku i nadal są modne. W związku z bogatą symboliką biżuteria z motywem ważki to ciekawy pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Dzięki takiemu dodatkowi każda nawet prosta stylizacja, nabierze zupełnie innego charakteru. Warto jednak pamiętać, że biżuteria z motywem owadów nie lubi otoczenia pełnego przepychu. Jeśli decydujemy się na element z motywem ważki np. wisiorek, zrezygnujmy już kolorowych dużych kolczyków czy pierścionków ze zwierzęcymi elementami. Wybierajmy jeden (góra dwa) wyroby w owadzim stylu, pozostałe elementy biżuterii pozostawmy klasyczne i proste.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*