Metale szlachetne i ich rodzaje

Do grupy metali szlachetnych zalicza się osiem metali, z których tylko 4 są najczęściej wybierane przez jubilerów ze względu na ich dostępność i możliwość obróbki, są to: złoto, srebro, platyna i pallad. Pozostałe mniej znane metale szlachetne to rod, iryd, ruten i osm. Podstawowymi właściwościami chemicznymi metali szlachetnych jest ogromna odporność na korozję. Metale szlachetne dzięki nietrwałym termicznie związkom chemicznym nie utleniają się i nie rdzewieją, a wysokie temperatury powodują, że związki metali szlachetnych ulegają rozpadowi. Są trwale odporne i mają nieograniczony okres trwałości, są ciężkie, ale można je łatwo kształtować. Jedynie srebro wykazuje niewielką reakcję z siarkowodorem, w wyniku której z czasem srebro czernieje, jednak pozostaje nieuszkodzone, a siarczek można ponownie usunąć przy odpowiedniej pielęgnacji srebra.

https://www.ankabizuteria.pl/

Większość metali szlachetnych to metale o dużej wartości ekonomicznej. W przeszłości metale szlachetne były używane jako waluta, a obecnie są postrzegane bardziej jako inwestycja. Metale szlachetne fascynują ze względu na ich połysk i ponadczasowość. Dlatego są używane w produkcji biżuterii od ponad 6000 lat. Do dwóch najbardziej znanych metali szlachetnych należą złoto i srebro.

https://www.ankabizuteria.pl/naszyjnik-srebrny-z-cyrkoniami-modna-bizuteria-wloska

Naszyjnik srebrny z cyrkoniami – Modna biżuteria włoska

Złoto uważane jest za jeden z najcenniejszych surowców na świecie. Używane w elektronice, optyce i medycynie, jest jednym z najcięższych metali ze wszystkich, dobrym przewodnikiem prądu i ciepła, a jednocześnie bardzo miękkim i plastycznym, pięknym dla oka i najlepszym metalem do obróbki. Ze względu na swój charakterystyczny żółty lub złoty kolor złoto jest najłatwiejszym do zidentyfikowania metalem szlachetnym. Bogata barwa, ciągliwość i przewodność sprawiają, że złoto jest jednym z najbardziej poszukiwanych metali szlachetnych. Biżuteria wyprodukowana ze złota posiada w sobie domieszkę innych metali. Wszystko dlatego, że samo złoto jest bardzo plastycznym materiałem, który nie nadawałby się w żaden sposób do użytkowania.

https://www.ankabizuteria.pl/zlote-kolczyki-pr-0585-z-mikro-cyrkoniami-na-sztyft

Złote kolczyki pr. 0,585 z mikro cyrkoniami na sztyft

Srebro to miękki, łatwo odkształcalny metal szlachetny o najwyższej przewodności elektrycznej wszystkich pierwiastków i najwyższej przewodności cieplnej ze wszystkich metali. Stosunkowo łatwo plastyczne czyste srebro jest bardziej miękkie niż złoto czy platyna. Srebro jest zwykle stapiane z metalami wtórnymi, takimi jak miedź, aby nadać mu większą wytrzymałość. Srebro wymaga stosunkowo dobrej konserwacji, wówczas wyroby ze srebra mogą nam towarzyszyć przez całe życie.

https://www.ankabizuteria.pl/bransoletka-srebrna-podwojna-z-serduszkiem-i-gwiazdka

Bransoletka srebrna podwójna z serduszkiem i gwiazdką

Platyna jest jednym z rzadkich metali szlachetnych i jest szczególnie kosztowna w produkcji, jego kolor to szaro-biały i lśniący srebrny. Ma także wysoką temperaturę topnienia i wrzenia oraz nie matowieje. Naturalnie biała platyna jest szczególnie odpowiednia do obróbki biżuterii ze względu na swoją trwałość. Stosowana bardzo często jako oprawa do diamentów lub innych kamieni szlachetnych. Jakość, trwałość i bardzo jasny połysk sprawiają, że platyna jest bardzo ceniona. Ponadto platyna jest hipoalergiczna, więc prawie nie powoduje żadnych reakcji alergicznych.

Pallad to srebrzystobiały metal szlachetny z grupy platynowców. Jest najczęściej stosowany w biżuterii, stomatologii i katalizatorach samochodowych. Występuje bardzo rzadko, podobnie jak platyna, pallad jest bardzo plastyczny i odporny na ciepło nawet w wysokich temperaturach. Jest używany w przemyśle jubilerskim do produkcji białego złota.

Wszystkie metale szlachetne były wykorzystywane już w starożytności, do dziś trwa ich wydobycie. Metale szlachetne cieszą się dużą popularnością, często kojarzone ze statusem społecznym, dopełniają każdą stylizację w formie biżuterii.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*