Kompendium kamieni szlachetnych – część II

W poprzednim tekście mowa była o szafirze, rubinie oraz szmaragdzie. Dziś pora na 3 kolejne, równie efektowne kamienie, które stanowią nieodłączny element kompletów biżuterii damskiej.

Topaz

Pierścionek srebrny z niebieskim topazem

Srebrny pierścionek z topazem

Nazwa tego kamienia szlachetnego wchodzącego w skład biżuterii ślubnej i nie tylko, wywodzi się od greckiego Topazios – starożytnej nazwy wyspy Świętego Jana. Piliniusz uważał, że właśnie tam topazy zostały wydobyte po raz pierwszy. Niekiedy mówi się także, że kamień ten swoją nazwę zaczerpnął z sanskryckiego określenia „tapas”, co oznacza „ciepło” lub „ogień”. Topaz przybierać może barwę zarówno niebieską, fioletową, jak i różową czy czerwoną. Spotyka się go także w wersji bezbarwnej. Barwne topazy najczęściej szlifuje się schodkowo, a bezbarwne – brylantowo. Największe ich złoża znajdują się w Brazylii. Najsłynniejszym odkryciem z tego kraju jest Braganza – bezbarwny topaz o wadze 1680 ct, który stanowi część korony królów portugalskich. Topazy wydobywane są także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Pakistanie, Chinach, oraz Mongolii.

 

Ametyst

Srebrna bizuteria - Ultrakobiece kolczyki srebrne z ametystem.

Srebrne kolczyki z ametystem

Słowo „amethystos” wywodzi się z języka greckiego i oznacza „trzeźwy”. Związane jest to z faktem, iż ametyst uważany jest za kamień chroniący przed alkoholowym upojeniem. Genezę swojej nazwy zawdzięcza on wywodzącej się z greckiej mitologii legendzie, która opowiada historię Dionizosa, który zabił Amethystę – ukochaną Artemidy, która odrzuciła jego uczucia. Dziewczyna modliła się, by pozostać czysta i wówczas bogini łowów zmieniła ją w biały, lśniący kryształ. Niepocieszony Dionizos polał winem ametyst, uśmiercając swoją ofiarę i nadając kamieniowi barwę purpurową. Ametyst stanowi odmianę kwarcu o fioletowym, purpurowofioletowym i purpurowym zabarwieniu. Za jego zróżnicowaną kolorystykę odpowiada obecność żelaza. Największe złoża ametystów znajdują się w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Urugwaju, Chinach i Japonii.

Cytryn

biżuteria damska wisiorek

biżuteria z cytrynem

Nazwa cytrynu pochodzi od łacińskiego „citrus” i oznacza „drzewo cytrynowe”, co odnosi się do charakterystycznej barwy tego kamienia szlachetnego będącego rzadką odmianą kwarcu. Często mylony jest on z żółtym kwarcem, od którego różni się twardością. Najwyżej cenione cytryny mają barwę pomarańczową i nazywa się je cytrynami Madeira, a to ze względu na podobieństwo do bursztynowego koloru wina Madeira. Naturalnie występują one w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Madagaskarze i Rosji.

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki, Prezent dla kobiety, ślub Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*