Kompendium kamieni szlachetnych – część I

Kamienie szlachetne to czyste, jednorodne odmiany niektórych skał i minerałów. Cechują się silnym połyskiem, dużą trwałością, twardością powyżej 7 w skali Mohsa oraz efektownym zabarwieniem (niekiedy mogą być one jednak także zupełnie bezbarwne). Nadają unikalnego wyglądu kolczykom, srebrnym zawieszkom oraz pierścionkom zaręczynowym.

Szafir

Komplet srebrnej biżuterii z naturalnymi kamieniami -Biżuteria z szafirem CERTYFIKAT!

Komplet biżuterii z szafirem

Jego nazwa wywodzi się od starogreckiego „sappheiros”, co oznacza lazuryt – minerał z rodziny krzemianów, którego arabsko – perska geneza odnosi się do niebieskiej barwy nieba. Razem z rubinem (o którym więcej – poniżej) należy do grupy korundu – jednego z najtwardszych minerałów na świecie. Szafir zachwyca pięknem barw jakie przybiera – od niebieskich, przez fioletowe, żółte, pomarańczowe, aż po bezbarwne. Najbardziej pożądane są odmiany ciemnogranatowe, chabrowe i niemalże czarne, które świetnie komponują się z białym złotem i brylantami. Szafiry wydobywa się między innymi w Turcji, Iranie i Indiach. Największy na świecie kamień szlachetny tego typu to Gwiazda Adama ważąca 1404 ct wydobyta w kwietniu 2015 roku na południu Sri Lanki.

Rubin

Ekskluzywna biżuteria srebrna Pierścionek z prawdziwym rubinem

Pierścionek z rubinem

Kolejny z kamieni szlachetnych swoją nazwę wziął od łacińskiego słowa „ruber” oznaczającego kolor czerwony. Podobnie jak szafir należy do grupy korundu. Dzięki domieszkom żelaza i chromu wyróżnia się intensywną barwą. W zależności od ilości domieszek, rubiny mogą przybierać zarówno delikatne, różowe odcienie, jak i intensywne, purpurowe. Na wartość tego kamienia szlachetnego wpływ ma zarówno jego kolor, jak i masa, czystość oraz szlif. Najcenniejsze są rubiny krwistoczerwone oraz o barwie krwi gołębiej. Kamienie te wydobywa się między innymi w Birmie, Tajlandii oraz na Sri Lance. Największy wydobyty do tej pory rubin – Liberty Bell Ruby osiągnął masę 8500 ct i został uformowany na kształt Dzwonu Wolności razem ze zdobiącymi go 50 diamentami. W 2011 roku został skradziony ze sklepu jubilerskiego w Delaware i do dziś pozostaje nieodnaleziony.

Szmaragd

Wisior srebrny z szmaragdami i markazytami

Wisiorek ze szmaragdami i markazytami

Jego nazwa wywodzi się z greckiego „smaragdos” oznaczającego zielony kamień. Szmaragd jest uznawany za króla kamieni szlachetnych, a to ze względu na swoją unikalną barwę. Charakterystyczną jego cechą jest obecność inkluzji zdradzających miejsce pochodzenia kamienia. Największe jego złoża znajdują się w Kolumbii, Chile, Brazylii, Egipcie, RPA, Madagaskarze i Rosji. Do najsłynniejszych szmaragdów należą: kolumbijskie Chalk Emerald (37 ct), Gachala Emerald (858 ct) i Duke of Devonshire Emerald (1383 ct) oraz brazylijski Bahia Emerald (180 000 ct).

 

 

 

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki, Prezent dla kobiety Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*