Ile złota znajduje się w złocie?

Czyste złoto jest materiałem zbyt kruchym i miękkim, by było w stanie zachować formę naszyjnika czy pierścionka – z łatwością uległoby ono zniszczeniu. W związku z tym, przy wyrobie biżuterii stosuje się kruszec będący złotem z określoną ilością domieszki kilku różnych metali. W celu standaryzacji ilości złota w złocie wprowadzono tak zwane próby złota oraz karety. Większość dostępnych na rynku błyskotek posiada stosowne oznaczenia Urzędu Probierczego lub producenta, które określają, jakiej próby jest dany wyrób.

Koniczynka -duże kolczyki srebrne pokryte 14 k złotem

Kolczyki pokryte 14-karatowym złotem

Ilość złota w określonym stopie jest określana w karatach. Jeden karat odpowiada 1/24 zawartości złota w stopie, co oznacza, że 24-karatowe złoto jest nim w 100%. W rzeczywistości, jest tak wyłącznie z definicji – w praktyce uzyskuje się próbę 999 lub 999,9. Z tego typu złotem możemy się spotkać w przypadku złota inwestycyjnego posiadającego najwyższe oznaczenia w skali karatowej. Gdy mamy do czynienia ze złotem 18-karatowym, oznacza to, że w kruszcu znajduje się 18/24 złota oraz 6/24 innych metali.

Skala karatowa jest analogiczna do oznaczenia próby jubilerskiej. Próba złota oznacza procentową zawartość złota w złocie.

Naszyjnik srebrny pokryty złotem Biżuteria włoska

Srebrny naszyjnik pokryty 14-karatowym złotem

Przy wyrobie biżuterii najczęściej stosuje się złoto:

  • 8-karatowe – oznacza ono złoto w próbie 333. Cieszy się coraz większą popularnością, a to ze względu na rosnące ceny złota.
  • 14-karatowe – oznacza złoto w próbie 585. Próba najczęściej spotykana w Polsce i pozostałych krajach Europy.
  • 18-karatowe – odnosi się do złota w próbie 750. Bardzo rzadko spotykana w naszym kraju próba.

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria złota Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*