Diamenty – najlepszy przyjaciel kobiety

Diamenty stanowią najczystszą krystaliczną formę węgla i powstają z węgla krystalizującego się pod bardzo wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej. Możemy mieć do czynienia z odcieniami bezbarwnymi, przezroczystymi albo zabarwionymi na rozmaite odcienie. Diamenty od innych minerałów odróżnia unikalna gra świateł – bardzo mocno załamują one światło i silnie je rozszczepiają.

Bransoletka srebrna Calza - z diamentowanymi kuleczkami

Bransoletka z diamentowanymi kuleczkami

 

Słowo „diament” wywodzi się od greckiego „adamas”, co znaczy niezwyciężony. Dawna legenda hinduska głosi, że powstaje on z pięciu elementów – powietrza, nieba, ziemi, wody i energii, stąd jego niezwykłe właściwości.

 

Diamenty dotarły na nasz kontynent z Indii, gdzie wydobywano je ze żwirów oraz piasków rzecznych. Wiele lat później odkryto ich złoża w Afryce i właśnie stamtąd pozyskuje się je do dziś. Spora ich ilość pochodzi także z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Każdego roku wydobywa się około 20 ton diamentów, lecz do jubilerskiej obróbki nadaje się mniej niż połowa. Większość stanowią diamenty wykorzystywane, w przemyśle, elektronice czy optyce (poza tworzeniem biżuterii, w ten właśnie sposób używają ich twórcy marki Swarovski).

Kolczyki srebrne rodowane diamentowane

Kolczyki diamentowane

W Europie moda na diamenty zaczęła się około XII wieku, kiedy to zaczęły one napływać ze Wschodu w większych ilościach, podczas wojen krzyżowych. Do XV wieku nie ceniono ich bardziej niż kryształy górskie, a na królewskich insygniach dominowały szmaragdy i rubiny. Stopniowo zaczęła się jednak utrwalać opinia o wyjątkowości i niesamowitym pięknie diamentów.

Srebrna zawieszka z greckim wzorem diamentowana

Zawieszka diamentowana

Jako że ich naturalna postać jest niezwykle kosztowna, często są one imitowane przez inne kamienie naturalne, jak topazy, cyrkony, przezroczysty kwarc, bezbarwne szafiry czy cyrkonie. Dzięki specjalnym szlifom, z materiałów tych wydobywa się charakterystyczny, „diamentowy” blask.

 

 

 

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Prezent, Prezent dla kobiety Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*