Diament i cyrkonia – czym taka biżuteria z kamieniami różni się od siebie?

Z powodzeniem można pokusić się o stwierdzenie, że „nie wszystko diament, co się błyszczy.” Te kamienie szlachetne uznawane są za najcenniejsze na świecie, czego konsekwencją jest ich bardzo wysoka cena. Na szczęście, na rynku dostępna jest równie efektowna alternatywa, pod postacią cyrkonii. Niestety, z tego faktu nierzadko korzystają oszuści próbujący uzyskać wyższą cenę za syntetyk. Jak zatem rozpoznać, czy kamień, który planujemy kupić rzeczywiście jest szlachetny? W tym celu możemy przeprowadzić jeden z poniższych testów.

Test ciepła

Kolczyki srebrne z cyrkoniami - srebrne delikatne listki

Kolczyki z cyrkoniami

Jedną z właściwości diamentów jest fakt, że nie ulegają one nagrzewaniu. Gdy poddamy je działaniu ciepła, pozostaną chłodne. Test najlepiej przeprowadzić wrzucając kamień do gorącej wody. Jeżeli po wyjęciu będzie ciepły, oznaczać to będzie, że mamy do czynienia z podróbką.

Test światła

https://www.ankabizuteria.pl/9121-large_default/wisior-srebrny-z-cyrkoniami.jpg

Wisiorek z cyrkonią

Kolejną cechą charakterystyczną opisywanych kamieni są ich ogniste refleksy i blaski w odcieniach szarości. Gdy spojrzymy na diament pod światło i zobaczymy tam kolory inne niż czerwony i pomarańczowy, istnieć będzie spore prawdopodobieństwo, że jest to cyrkonia.

Test przejrzystości

Komplet microseting - srebro rodowane z cyrkoniami, śliczne kółeczka .

Komplet z cyrkoniami

Najtrudniejszy do przeprowadzenia, jako że wymaga posiadania kamienia nie będącego osadzonym w biżuterii. Test ten wykorzystuje fakt, że diamenty nie są idealnie przejrzyste i położone na zadrukowanej kartce nie pozwalają na przeczytanie tekstu.

Wykonać możemy także, niestety dosyć ryzykowną, próbę twardości. Jak bowiem wiadomo, diament jest najtwardszym na świecie kamieniem i nie ma możliwości zarysowania go przy pomocy innego. W tym przypadku liczyć musimy się z prawdopodobieństwem uszkodzenia, gdy okaże się on być znacznie miększą cyrkonią. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokładne przyjrzenie się krawędziom faset. W przypadku diamentów nie ulegają one spolerowaniu i zawsze pozostają ostre.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki, Prezent, Prezent dla kobiety Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*