Czyścimy sztuczną biżuterię

Jeżeli chcemy, by nasza sztuczna biżuteria posłużyła nam dłużej niż przez jeden sezon, musimy pamiętać o odpowiedniej jej pielęgnacji, która powinna być znacznie delikatniejsza niż w przypadku biżuterii ze stali chirurgicznej czy złota. Oto kilka przydatnych porad, dzięki którym naszymi ulubionymi pierścionkami czy naszyjnikami będziemy mogły się cieszyć przez wiele lat.

Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej

Bransoletka srebrna pozłacana z howlitem

Pozłacana bransoletka

Sztuczna biżuteria jest o wiele bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia niż ta z prawdziwego złota. Pokrywa ją bowiem cienka warstwa złota, którą z łatwością możemy pozbawić koloru i blasku.  Czyszczenie takiej biżuterii polega na umyciu jej w letniej wodzie z dodatkiem mydła lub przetarciu przy pomocy bawełnianej lub flanelowej ściereczki zmoczonej w roztworze soku z cytryny i soli kuchennej w proporcji 1:1 (po pół łyżeczki każdego ze składników). Pamiętajmy, by sztucznej biżuterii pozłacanej nigdy nie myc proszkiem do praca i nie czyścić przy pomocy szczoteczki do zębów.

Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej

Kolczyki srebrne z białą masą perłową

Kolczyki z białą masą perłową

Pielęgnacja takiej biżuterii polega na umieszczeniu jej na około 3-4 godziny w misce z roztworem letniej wody i soli kuchennej w proporcji łyżeczka soli na litr wody. W ten sposób bransoletki czy wisiorki powinno się czyścić nie częściej niż 2-3 razy do roku. Do tego celu nie należy stosować kwaśnych środków, jak ocet, sok z cytryny czy kwasek cytrynowy, które mogłyby rozpuścić tworzywo lub odbarwić perły.

By zapobiec ścieraniu się posrebrzanego albo pozłacanego koloru na sztucznej biżuterii, można tuż po zakupie pomalować metalowe elementy bezbarwnym lakierem do paznokci. W ten sposób na długi czas ochronimy nasze ulubione błyskotki. Pamiętać należy tu także o odpowiednim przechowywaniu biżuterii. Po każdorazowym użyciu pamiętajmy o odłożeniu jej do szkatułki – zabezpieczymy ją w ten sposób przed kurzem i szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz wilgoci.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza Tagi: , , , , , ,
One comment on “Czyścimy sztuczną biżuterię
  1. Jubiler pisze:

    Do tego warto dodać żeby biżuterię odpowiednio przechowywać, odkładac ją zawsze suchą i najlepiej przetartą miękkąściereczką. Biżuterii należy równuież starać się nie dotykac rękoma po owocach i detergentach gdyż zawarte w nich kwasy mogą spowodować rekację metalu i ciemnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*