Czym jest srebro 925?

Srebro 925 cieszy się bardzo dużą popularnością w branży jubilerskiej, a to ze względu na swoje właściwości i specyfikę. Co warto wiedzieć na jego temat?

Srebro 925, czyli…?

Biżuteria-Srebro: Pierścionek z perłami ze srebra próba 925

Pierścionek z perłami srebro 925

Odpowiednie oznaczenie na biżuterii świadczy o jej wartości, która maleje wraz z niższą próbą srebra. Warto sobie zdawać sprawę z faktu, że nie istnieją wyroby wykonane w 100% z omawianego kruszcu. Jest to związane z faktem, że czyste srebro jest dosyć miękkie. Dzięki domieszkom innych metali staje się ono twardsze, a co za tym idzie – bardziej wytrzymałe. Mianem srebra 925 określa się wyroby zawierające 92,5% czystego srebra.

Jak rozpoznać oryginalne srebro 925?

Kolczyki z granatów i markazytów. Srebro 925.

Kolczyki z granatów i markazytów srebro 925

Na szczęście, srebrna biżuteria jest stosunkowo łatwa do zidentyfikowania, co jest związane ze specyfiką tego kruszcu. Bardzo prosty test możemy wykonać przy użyciu magnesu. Jako że srebro 925 jest dimagnetyczne, nie powinno oddziaływać na ferromagnetyczną powierzchnię. Reakcję na magnes można natomiast zaobserwować wówczas, gdy w wyrobie jubilerskim zostały zastosowane większe ilości metali nieszlachetnych.

Jak już zostało wspomniane, srebro 925 jest miękkim kruszcem, w związku z czym jego próbę możemy również sprawdzić zarysowując powierzchnię biżuterii paznokciem. Przy tak wysokiej próbie, powinien pozostać na niej mały ślad.

Kolejna z metod rozpoznawania oryginalności srebra 925 odnosi się do zapachu. Jest ono bezwonne, w związku z czym jeżeli wyczujemy charakterystyczny, metaliczny zapach, może to oznaczać, że mamy do czynienia z niższą próbą kruszcu.

Nieco mniej miarodajna jest  próba dźwiękowa. Srebro 925, na skutek stuknięcia metodą charakterystycznie dźwięczy.

Profesjonaliści korzystają natomiast z dokładniejszych metod, jak wyliczenie gęstości przy pomocy miary jubilerskiej czy identyfikacja z zastosowaniem kamienia probierczego.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki, Prezent dla kobiety Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*