Co robić, by srebrna biżuteria nie czerniała?

Wadą srebrnej biżuterii jest fakt, że po jakimś czasie niekiedy zaczyna czernieć. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy w jakiś sposób powstrzymać ten proces?

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Kolczyki srebrne kulki rodowane 1 cm

Srebrne kolczyki kulki

Przedmioty wykonane ze srebra po jakimś czasie zaczynają się pokrywać żółtym, brązowym, a na końcu czarnym nalotem. Stanowi to wynik reakcji chemicznych występujących w sytuacji, gdy ma ono kontakt z powietrzem oraz niektórymi substancjami. Głównym winowajcą są tutaj występujące w powietrzu związki siarki. Czernienie biżuterii powodują również wydzielane z ludzkim potem substancje.

Czernienie srebra to rodzaj korozji, który, w przeciwieństwie do rdzy, nie penetruje metalu, a co za tym idzie, można ją stosunkowo łatwo usunąć.

 

Czy można powstrzymać proces czernienia srebra?

Zawieszka srebrna z cyrkonią - Liść miłorzębu

Srebrna zawieszka z cyrkonią

Niestety, nie ma w 100% skutecznej metody na zahamowanie procesu czernienia srebra. Można go jednak znacząco spowolnić. Po pierwsze, wykonanej ze srebra biżuterii nie należy nosić podczas wykonywania czynności takich, jak sprzątanie, gotowanie czy prace w ogrodzie. Nie powinno się w niej także kąpać. Najlepiej zakładać ją dopiero po wykonaniu makijażu i użyciu perfum. Nawykiem, który łatwo w sobie wykształcić jest również czyszczenie biżuterii po jej ściągnięciu przy pomocy specjalnych ściereczek do srebra. Gdy biżuteria będzie już mocno zabrudzona, najlepiej wyczyścić je przy pomocy specjalnego płynu jubilerskiego usuwającego czarną powłokę.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza, Ciekawostki, Prezent dla kobiety Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*