Biżuteria ślubna – podróż dookoła świata

Biżuteria ślubna – podróż dookoła świata

Doskonale znamy polskie zwyczaje weselne, mamy w swoich głowach pewien obraz typowej panny młodej. Zastanawialiście się jednak kiedyś jaki wygląd panny młodej przychodzi na myśl mieszkańcom różnych zakątków świata, gdy słyszą hasło „wesele”? Kobiety na całym świecie noszą różną biżuterię, ta zasada tyczy się także wesela. My pomyślimy o delikatnej elegancji, ktoś z Indii automatycznie usłyszy brzęk ślubnych bransoletek. Oderwijmy się zatem nieco od dobrze nam znanej rzeczywistości i udajmy się w podróż dookoła świata w poszukiwaniu ślubnej biżuterii.

kolczyki na ślub

biżuteria ślubna

biżuteria ślubna kolczyki

Ślubna biżuteria

Przepych prosto z Indii

Hinduskie wesela cechuje ogromny przepych, dlatego też panna młoda od stóp do głów przyozdobiona jest przepiękną biżuterią o niezwykłej symbolice. Przede wszystkim – misterne wzory z henny na rękach i stopach. Po drugie – 21 bransoletek na każdej ręce. Tradycyjnie w kolorze czerwonym, jednak coraz częściej ich kolor zależy od sukni.. Hinduska panna młoda na pewno będzie miała też efektowne kolczyki, może ze szmaragdem, może z rubinem, a ponadto kolczyk w nosie, który symbolizuje małżeńskie szczęście. Popularne są również złote bransolety łączone łańcuszkiem z pierścionkiem oraz kunsztowne ozdoby do włosów. Warto wspomnieć, że hinduska biżuteria to przede wszystkim złota biżuteria, srebro nie cieszy się aż taką popularnością. Słyszysz już charakterystyczny brzęk bransoletek niczym w bollywoodzkim filmie?

slub prosto z filmu

Ślub w indiach

Wszystkie barwy nigeryjskiego piękna

Feeria barw – tak można najprościej opisać nigeryjską pannę młodą. Kreacja kobiety z Nigerii, która bierze ślub, to mnogość barw i wzorów, wyraziste, nasycone kolory i niezwykle oryginalna biżuteria. Koraliki, plecionki, efektowne kolie a na głowie kunsztownie ułożony turban – tak wygląda nigeryjska panna młoda. Trzeba przyznać, że takie połączenia  biżuterii ślubnej robią wrażenie, chociaż tak bardzo odbiegają od naszego standardowego wyobrażenia o stroju panny młodej!

slub nigeria

Biżuteria ślubna na ślubie w Nigerii

Chinka w kolorze miłości

Kolor czerwony jest uznawany w Chinach za kolor przynoszący szczęście. Nic dziwnego, że właśnie w czerwieni występują chińskie panny młode, gdy zakładają tradycyjny strój ślubny. Coraz częściej bywa jednak tak, że zmieniają go później na typową zachodnią białą suknię, a następnie na sukienkę koktajlową. Raj dla każdej kobiety, czyż nie? Panny młode z Chin nie mają na sobie w trakcie ślubu tak imponującej ilości biżuterii jak kobiety z Nigerii lub Indii. Często decydują się jednak na ozdoby do włosów. Niekoniecznie musi to być tak okazałe cudo jak na zdjęciu poniżej – wiele Chinek decyduje się w ramach biżuterii ślubnej na eleganckie grzebienie do włosów ze szlachetnymi kamieniami.

biżuteria slub w Chinach

Piekno biżuterii ślubnej na ślubie w Chinach

Nie tylko biżuteria ślubna

Coraz więcej kobiet na całym świecie rezygnuje jednak z tradycyjnych strojów oraz narodowej biżuterii na rzecz białych sukien i klasycznych kompletów biżuterii ślubnej. Z pewnością jest to spora strata dla kultury i tradycji każdego kraju, ale tak to już bywa
w dobie globalizacji…

Istnieje jednak wiele kultur,  w których niekoniecznie przywiązuje się taką uwagę do biżuterii ślubnej, często takowa się w ogóle nie pojawia, np. w Japonii, gdzie tradycyjna panna młoda odziana jest w biel od stóp do głów, wygląda jednak przy tym bardzo skromnie i próżno szukać u niej ozdobnych naszyjników lub kolczyków. Czy biżuteria ślubna jest jednak potrzebna, gdy mamy do czynienia z takim arcydziełem w dziedzinie makijażu jak w Kosowie?

Napisano w ślub Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*