Sezamie, otwórz się – o przechowywaniu biżuterii słów kilka

Sezamie, otwórz się – o przechowywaniu biżuterii słów kilka

Dla każdej z nas biżuteria jest swego rodzaju skarbem, często przedmiotem obdarzonym szczególnym sentymentem, wiążącym się z miłymi wspomnieniami. Wiele z nas z pewnością chciałoby przekazać swoje złote pierścionki, srebrne naszyjniki czy też kolczyki z perłą kolejnym pokoleniom: córce, wnuczce, a może i nawet prawnuczce. Poniżej możecie zapoznać się ze sposobami przechowywania różnego rodzaju biżuterii. Warto zwrócić uwagę na to, że każdy rodzaj biżuterii wymaga indywidualnego traktowania. Nie chcesz przecież przedwcześnie rozstać się z ulubionymi świecidełkami, prawda?

Gdzie przechowywać? Przed czym chronić?

Najważniejsza kwestia: jaki rodzaj biżuterii chcesz przechowywać. Przede wszystkim warto posegregować poszczególne rodzaje: oddzielić łańcuszki, zebrać pierścionki, bransoletki, dodatki z kamieniami itp. Zaleca się przechowywanie niezbyt dużej ilości biżuterii w pudełkach wyłożonych miękkim materiałem lub w woreczkach z miękkich tkanin – w ten sposób unikniesz zarysowania często delikatnej powierzchni kamieni, kryształków i innych ozdobników. Najlepszym rozwiązaniem jest owijanie każdej błyskotki materiałową szmatką. Jest to istotne, gdyż wiele kamieni szlachetnych nie lubi słońca i może ulec odbarwieniu przy zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne. Miłośnikami cienia są m.in. agaty, kamienie księżycowe czy też lapis – lazuli. Jeszcze bardziej wrażliwe są turkusy – zaszkodzić im może nawet nagrzewające się pudełko lub woreczek, w którym je schowamy. Swoją drogą, takie pudełko na biżuterię samo w sobie może być oryginalną ozdobą pomieszczenia!

Szkatółka Biżuterii damskiej

Przechowywanie biżuterii srebrnej oraz biżuterii złotej

Przechowuj w odpowiedni sposób zwłaszcza tę biżuterię srebrną lub złotą, której nie nosisz zbyt często. Dzięki prawidłowemu przechowywaniu można zapobiec procesowi śniedzienia, będącego zmorą zwłaszcza dla wielbicielek srebra. Jeśli tylko uniemożliwisz dostęp tlenu, to z pewnością uda ci się zachować swoją biżuterię srebrną oraz złotą w dobrym stanie przez znacznie dłuższy czas. Perły powinny być przechowywane w miękkich woreczkach, najlepiej samotnie, aby uniknąć ewentualnych zarysowań. Generalnie, najbezpieczniejszą opcją jest trzymanie każdego minerału osobno, również po to, aby nie zaburzyć właściwości energetycznych i leczniczych. Ale nie bójcie się, że od teraz wasze półki pełne będą woreczków i opakowań – istnieją przecież specjalne szkatułki z przegródkami.

przechowyanie bizuterii

Jak przechowywać biżuterię naszyjniki kolczyki bransoletki

Kilka złotych zasad noszenia biżuterii…

Podstawowe zasady przechowywania już znacie, warto jednak dodać kilka przydatnych informacji na temat noszenia biżuterii. I nie chodzi tu wcale o to, co z czym pasuje! Biżuteria jest jak kobieta – w swojej delikatności wiele zniesie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby zachować jej piękno i świeżość na dłużej, to z pewnością posłuchasz kilku cennych rad. Po pierwsze: nie śpij i nie kąp się w biżuterii. Łatwo można zahaczyć o poduszkę, porysować biżuterię, już nie wspominając o tym jak większość kamieni reaguje na dłuższy kontakt z wodą, np. bursztyn, który szybko w ten sposób matowieje. Pamiętaj o tej zasadzie zwłaszcza na nadmorskich plażach! Wysokie temperatury również nie są mile widziane w większości przypadków, gdyż mogą powodować pękanie pięknych kamieni. Dlatego staraj trzymać się swoją biżuterię z kamieniami szlachetnymi z dala od kaloryferów oraz promieni słonecznych.

Najważniejsza zasada przechowywania biżuterii? Noś ją i nie pozwól leżeć samotnie!

biżuteria noś ją

Najważniejsza zasada przechowywania biżuterii

 

Napisano w Szafa kobiety Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*