10 ciekawostek o bursztynie

Bursztyn jest to kamień organiczny, a raczej zastygła żywica drzew iglastych, porastających tereny dzisiejszej Europy Północnej i Środkowej. Oto 10 ciekawostek o tym wspaniałym wytworze natury, który licznie występuje i w naszym kraju.

https://www.ankabizuteria.pl/

Naszyjnik z prawdziwego bursztynu bałtyckiego – piękny unikat

1. Bursztyn od dawna używany jako lekarstwo. Żywica bursztynowa zasklepiała zranione tkanki drzew, z których wypływała, umożliwiając ich regenerację. Nalewka z bursztynu, dzięki właściwościom odkażającym chroni przed atakami bakterii, wirusów i grzybów. Z bursztynu w procesie suchej destylacji, otrzymuje się olej bursztynowy, jest on naturalnym środkiem antyseptycznym i dezynfekcyjnym. Zmieszany bursztynowy proszek z wodą lub olejem był już w starożytności używany na dolegliwości żołądkowe, oczu, uszu oraz zębów, leczono bursztynem także reumatyzm.

2. Prostą metodą rozpoznawania bursztynu jest jego waga i zapach. W przeciwieństwie do kamienia bursztyn będzie pływał w słonej wodzie, a podpalony zacznie się tlić i wydzielać tajemniczy, miły zapach. Stąd też jedna z jego nazw ,,Bernstein”, to w językach germańskich ,,kamień, który się pali”. Wpatrując się w bursztyn, oglądamy nieskończone piękno barw, odcieni i upływającego czasu.

3. Najstarszy bursztynowy amulet pochodzi sprzed ponad 30000 lat.

4. Najlepiej szukać bursztynu tuż po sztormie, szczególnie w wodorostach zaplątują się małe bursztynowe bryłki. Największe szanse na jego znalezienie mamy na Wyspie Sobieszewskiej, w Ustce, Mikoszewie i Stegnie.

5. Na świecie istnieje ponad 60 gatunków bursztynu, obok pięknego bursztynu Bałtyckiego istnieje również bursztyn japoński, meksykański czy dominikański.

6. Najbardziej ceniony jest bursztyn poławiany metodą tradycyjną. W ten sposób można znaleźć wyjątkowe okazy ważące blisko 1 kg. Brodzenie w wodzie do wysokości kolan, pozwala na znalezienie najcenniejszych okazów.

7. Największy okaz znaleziony w Polsce waży prawie 10 kg. Znaleziono go w 1860 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego.

8. Jeśli mężczyzna jako pierwszy prezent podaruje coś z bursztynu, to na pewno zaprowadzi ją do ołtarza.

9. Bursztyn trafia coraz częściej do kosmetyków i jest podstawą zabiegów pielęgnujących ciało. Kremy z nim przeznaczone są do cery zmęczonej i wymagającej odnowy komórkowej. Smarowanie twarzy tymi specyfikami nawilża i natłuszcza skórę, przywracając jej jędrność i elastyczność i zmniejsza zmarszczki.

10. W bursztynach Bałtyckich mogą być zachowane ślady życia sprzed ponad 40 milionów lat.

Napisano w Bez kategorii
2 comments on “10 ciekawostek o bursztynie
  1. Marina pisze:

    Bardzo przydatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*